Ви тут: ЧДТУ Новини Науковиця ЧДТУ Оксана Руденко в етері Українського радіо Рось проаналізувала ціни на продуктовий кошик черкащан
Середа, 01 лютого 2023 10:21

Кандидатка економічних наук, доцентка кафедри менеджменту та бізнес-адміністрування факультету економіки та управління Черкаського державного технологічного університету Оксана Руденко в етері Українського радіо Рось проаналізувала зміну цін на продуктовий кошик черкащан.

Під час радіорозмови, зокрема, говорили про фактори впливу на формування цін на продукти, про перспективи ціноколивання в умовах воєнного стану, намагалися спрогнозувати ціни на овочі та фрукти на найближчі місяці.

Війна, зростання цін на паливно мастильні матеріали, порушення логістичних ланцюгів, підвищення курсу валют –  ці та інші процеси впливають на ринкову економіку. За словами експертки, базова інфляція у жовтні 2022 року порівняно із попереднім календарним місяцем склала 1,9%, з початку року вона прискорилася до 20,1%. Найбільше - на 66% - подорожчало пальне. Також за рік подорожчали продукти харчування - на 36,1%, зокрема ціни на яйця зросли на 81,4%, на фрукти - на 62,6%, овочі - на 78,8%. Серед лідерів подорожчання - овочі (85%) та фрукти (46%), риба (40%), хліб та макарони (36,6% та 31%).

На запитання радіоведучого, що зараз впливає на формування цін та з яких складових формується ціна на продукти, Оксана Руденко відповіла, що насамперед, має вплив інфраструктура, потім зруйновані виробництва і звісно електропостачання. При цьому ціни на продовольчу групу товарів підскочили так високо, і дуже боляче б’ють по гаманцях українців, які щомісячно витрачають майже половину своїх доходів саме на їжу. На жаль, за оцінками як представників влади, так і експертів, подорожчання товарів та послуг буде продовжуватися і в 2023 році і може скласти близько 30 відсотків через ряд обговорених причин. Уряд при розрахунках державного бюджету заклав прогноз інфляції на 2023 рік на рівні 28 відсотків.

– 2022 запам'ятався українцям не лише конфліктом, а й рекордним зростанням цін на багато товарів. У 2023 році в мінекономіки прогнозують інфляцію 28%, причому на 1–2% її підвищать блекаути. Через постійні перебої з енергопостачанням підприємства змушені переходити на генератори, а це суттєво підвищує вартість виробництва. Тому й ціни на більшість товарів у 2023 році знову поповзуть вгору. 2022 року їжа була драйвером цінового зростання. Але є й продукти, які потішили українців. Скажімо, соняшникова олія, яка рекордно дорожчала 2021 року, у 2022-му додала в ціні всього 13,9%. Безалкогольні напої подорожчали на 19,6%, м'ясо – на 18%. У 2023 році ситуація буде схожою: за загальної високої продуктової інфляції (понад 30%) одні продукти подорожчають більше, інші менше, – зазначила в радіоетері кандидатка економічних наук ЧДТУ Оксана Руденко.

Кіловат електроенергії на генераторах є дорожчим за мережний майже вп'ятеро, все це лягає на собівартість. Плюс незрозуміло, що буде з новим урожаєм. Тут все залежить від перебігу бойових дій, і чи зможуть південні регіони включитися до ланцюжка овочевих поставок.

Цього року можуть бути неприємні сюрпризи для автовласників та тих, хто рятується від блекаутів генераторами (а це зараз практично весь бізнес та багато мешканців приватного сектору). У паливних мережах кажуть, що цінники на бензин та дизель лихоманитиме.

– Українцям варто очікувати, що вартість продуктової корзини в цілому продовжить зростати, однак за умови відносно стабільної ситуації на фронті можна сподіватися на більш повільне зростання цін на українську аграрну продукцію на внутрішньому ринку, але жодної гарантій, що це дійсно буде так, ніхто дати не зможе. Що стосується цін на пальне, то все буде залежати в 2023 році від ситуації на світовому ринку нафти та темпах девальвації гривні. В усякому разі українські та іноземні експерти не прогнозують значних потрясінь, – зауважила доцентка кафедри менеджменту та бізнес-адміністрування ЧДТУ Оксана Руденко.

Програма РадіоДень на «Суспільне Черкаси» .