,
,

ЧДТУ

Черкаський державний технологічний університет
Cherkasy state technological university

Черкаський державний технологічний універсітет

Ви тут: ЧДТУ Про університет ЗМІ про нас Черкаський науковець досліджує таємницю поховання Богдана Хмельницького у новій авторській книзі
Середа, 04 серпня 2021 10:24

Черкаський науковець досліджує таємницю поховання Богдана Хмельницького у новій авторській книзі

Науковець із Черкас, доктор історичних наук, проректор Черкаського державного технологічного університету, професор Валентин Лазуренко на батьківщині українського державотворця провів першу символічну презентацію авторської книги «Богдан Хмельницький і навпротистояння церков Суботова», яка нещодавно побачила світ у харківському видавництві «Новий курс».

Символічно презентація відбулася в день 370-річчя Іллінської церкви в Суботові, що на Чигиринщині, 2 серпня, пише ВІККА, посилаючись на пресслужбу ЧДТУ.

Нове видання присвячене дослідженню питання можливої локалізації поховань гетьмана Богдана Хмельницького та його сина Тимоша у дерев’яній Михайлівській церкві в тому ж таки Суботові. Автор розглядає версії щодо двох суботівських церков – Михайлівської та Іллінської – у вигляді своєрідного протистояння – «навпротистояння». 

Таке формулювання питання зумовлено не лише тим, що Іллінська та Михайлівська церкви у Суботові свого часу стояли навпроти одна одної, а й тим, що і сьогодні вони опинилися навпроти у дискусії навколо пошуку місця поховання Гетьмана. 

Відхиляючи незаперечно спростовані дослідницькі версії та гіпотези, автор зосереджує увагу на дискусійних припущеннях, які з часом можуть викристалізуватись в об’єктивну інформацію. 

У виданні «Богдан Хмельницький і навпротистояння церков Суботова» Валентин Лазуренко наводить низку аргументованих висновків та пропонує пропозиції до перспективи подальших досліджень у напрямку пошуку поховання Богдана Хмельницького. 

Перспективними видаються пошуки місця поховання Богдана Хмельницького та його сина Тимоша саме в кам’яній Іллінській церкві в Суботові. Враховуючи сучасні наукові гіпотези українських вчених, які базуються на виявленні у 2019 р. аномалій всередині Іллінської церкви, найбільш правильним і доцільним було б розробити і затвердити на державному рівні комплексну Програму всебічного наукового дослідження Іллінської церкви на предмет остаточного підтвердження чи спростування можливого поховання в цій церкві великого українського державотворця, гетьмана України Богдана Хмельницького та його старшого сина Тимоша. В разі непідтвердження цієї гіпотези, вже потім, доцільно було б розробити наступну програму з дослідження ймовірних локацій колишньої дерев’яної Михайлівської церкви в Суботові для пошуків їхніх поховань, – зазначає науковець. – Крім того, нині було б доцільно встановити в Суботові пам’ятний знак, який би вказував на історичне існування в цьому, знаному в усій державі населеному пункті, Михайлівської церкви. Це потрібно нам, українцям. Адже ми маємо право на свою історію, і маємо право на своє українське минуле».

Зазначимо, в 2019-му, Валентин Лазуренко вже порушував тему таємничого місця поховання Гетьмана у монографії «У пошуках крипти великого державотворця України Богдана Хмельницького. Поховання гетьмана України Богдана Хмельницького в Іллінській церкві у с. Суботів: від столітніх досліджень, легенд та міфів до сучасних наукових гіпотез». Ця праця була визнана Національною академією наук «Кращим виданням 2019 року». Нове видання стало своєрідним продовженням актуальної теми, до якої вже кілька років прикута увага вчених.