,
,

ЧДТУ

Черкаський державний технологічний університет
Cherkasy state technological university

Черкаський державний технологічний універсітет

Ви тут: ЧДТУ Про університет ЗМІ про нас У пошуках крипти Богдана Хмельницького
Четвер, 12 вересня 2019 11:42

У пошуках крипти Богдана Хмельницького

     В Іллінській церкві, що в Суботові на Чигиринщині, тривають археологічні дослідження пустот, які зафіксував геосканер восени минулого року. Історики, археологи, дослідники та науковці згуртувалися навколо вивчення питання ймовірного поховання Богдана Хмельницького. Про це повідомляє «Черкаський край».
     Днями в Черкаському державному технологічному університеті доктор історичних наук, професор, проректор з гуманітарно-виховних питань Валентин Лазуренко презентував книгу «У пошуках крипти великого державотворця України Богдана Хмельницького. Поховання гетьмана України Богдана Хмельницького в Іллінській церкві в с.Суботів: від столітніх досліджень, легенд та міфів до сучасних наукових гіпотез».
     — Сучасні наукові дослідження, які проводилися в селі Суботів, привернули зацікавлену увагу всієї громадськості нашої держави та дають всім нам унікальний шанс, який потрібно використати. Використати правильно, грамотно, академічно і нарешті поставити велику крапку в питанні, де ж похований Богдан Хмельницький, — зазначив у вступному слові Валентин Лазуренко.
Відомий історик, родом із Чигиринщини, поставив за мету розкрити особливості ймовірного поховання гетьмана України Богдана Хмельницького в Іллінській церкві в селі Суботів у серпні 1657 року та подальшої фіксації в історичних джерелах, матеріалах різного роду досліджень про перебування праху великого державотворця саме у згаданій культовій споруді.
     Для створення відповідної атмосфери презентація розпочалася з відеознайомства з місцем ймовірного поховання визначного державотворця та пророчого уривку з містерії «Великий льох» Тараса Шевченка, який майстерно озвучив актор черкаського драмтеатру Павло Гончаров.
Підхопивши дух Богданових часів, Валентин Лазуренко спробував здійснити наукову розвідку за кількома проблемними блоками, розкриття яких дає поштовх до розуміння: що ж насправді відбувалося в Чигирині та Суботові з тілом померлого великого гетьмана у період з 27 липня по 23 серпня 1657 року, а також зрозуміти, чи був похований Богдан Хмельницький саме в Іллінській церкві в Суботові.
     В Іллінській церкві у різні роки були встановлені символічні надгробки Хмельницькому, приурочені до різних дат, але жоден із них не виявляє історичної правди. Відтак, щодо датування смерті та поховання гетьмана України автор книги наводить відомості історичного характеру за хронологією публікацій, відповідно до яких науковці стверджують про завершення земного життя Хмельницького 27 липня 1657 року, а дату поховання — 23 серпня (відмінність лише у календарних стилях: старий чи новий). Сам факт поховання Хмельницького в Іллінській церкві засвідчено в численних літописах.
     Сучасникам важко зрозуміти, чому майже місяць не ховали Богдана Хмельницького. Це породило низку версій, серед яких і підготовка склепу, й очікування на похорон представників усього Війська запоро­зького, і недобудована Іллінська церква, у якій заповідав поховати себе гетьман, який будував її як усипальницю для свого роду, і можливе чи неможливе бальзамування тіла тощо — покрито таємницями і певною містикою.
Науковець розглядає також питання наруги над прахом, а саме, чи мав такий факт місце в історії. Базуючись на літописах та надрукованих у різні часи дослідженнях, залишається багато прогалин задля цілісної картини подій, тому ряд істориків, зокрема і Валентин Лазуренко, із застереженням ставляться до версії наруги над могилою гетьмана у 1664 році. Автор вважає цю версію як таку, що не мала місце в історії, а скоріш за все — це типова фальсифікація. Не оминув доктор історичних наук і версії та легенди про поховання за межами Іллінської церкви, зауважуючи, хто створював такі припущення і для чого.